HISTORIA SZKOŁY
3.09.1963 uroczyste otwarcie placówki - Szkoły Podstawowej nr 2.
9.05.1968 powstaje Izba Pamięci Narodowej,
12.01.1969 Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymuje imię Powstańców Wielkopolskich.
10.10.1973 nadanie sztandaru szkole i odsłonięcie tablicy pamiątkowej,
4.03.1974 Ministerstwo Oświaty i Wychowania przyznaje szkole Medal Komisji Edukacji Narodowej,
6.01.1975 wejście w życie aktu o ustanowieniu Święta Patrona Szkoły,
9.05.1985 Izba Pamięci Narodowej wyróżniona medalem z okazji 40 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem,
5.10.1987 Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego przyznaje dla SP 2 Zbiorową Odznakę "Za zasługi w rozwoju sporu młodzieży szkolnej",
8.10.1988 Jubileusz 25-lecia Szkoły Podstawowej nr 2, pierwszy zjazd absolwentów, wydanie monografii szkoły,
czerwiec 1989 wyróżnienie dla SP2 za organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży,
1.10.1989 wychodzi pierwszy numer "Naszej Budy",
2.10.1989 zajęcie 4-miejsca w woj. bydgoskim na najlepszą Izbę Pamięci Narodowej,
1.01.1994 przejęcie prowadzenia szkoły przez samorząd gminy Pakość.
19.11.1994udział w 1 Krajowym Zjeździe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu,
09.1996 nowa elewacja budynku szkolnego i uruchomienie proekologicznej kotłowni gazowo-olejowej,
6.01.1998 uroczyste obchody 35-lecia placówki,
1.09.2000 w ramach realizowania reformy oświaty następuje zmiana nazwy szkoły na Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości,
4.12.2000 SP Pakość otrzymuje jako pierwsza szkoła w Polsce, nagrodę Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 : "Dobosz Powstania Wielkopolskiego",
styczeń 2004 uroczyste obchody 40-lecia szkoły,
13.05.2006 II zlot szkół i kół noszących imię Powstańców Wielkopolskich "W gościnie u przyjaciół",
27.09.2008 uroczyste obchody 45-lecia, ufundowanie nowego sztandaru i odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej jubileusz placówki.
Historia powstania i wykonań hymnu szkoły.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości została otwarta 3 września 1963 roku.
12 stycznia 1969 roku podczas uroczystości z okazji 50. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, nadano jej zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich.
W 1973 roku szkoła otrzymała sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski.
Działania wychowawcze szkoły od samego początku jej istnienia, mocno związane były z krzewieniem wiedzy i tradycji powstańczych. W szkole powstała funkcjonująca do dziś, Izba Pamięci Narodowej /obecnie Izba Tradycji Szkoły/, gromadząca liczne pamiątki związane z tym wydarzeniem. Częstymi gośćmi podczas uroczystych akademii upamiętniających kolejne rocznice przystąpienia Pakościan do Powstania byli żyjący powstańcy a później członkowie ich rodzin.
6 stycznia 1975 roku społeczność szkolna reprezentowana przez samorząd uczniowski przedstawiła do podpisu ówczesnemu dyrektorowi szkoły ,, Akt o Ustanowieniu Święta Patrona Szkoły’’ następującej treści:
Społeczność uczniowska naszej szkoły zdając sobie sprawę, że imię które nadano ich placówce oświatowej do imion wielce zasłużonych dla kraju i dla środowiska należy, postanowiła, co następuje:
,,Dla pamięci tych Powstańców, którzy już od nas odeszli, z szacunkiem i ku radości tych, którzy są jeszcze z nami - dzień 6 stycznia /jeśli to będzie niedziela-dzień następny każdego roku obchodzić uroczyście jako DZIEŃ PATRONA SZKOŁY’’.
I oto ogłaszam, iż świętowanie dnia 6 stycznia odtąd do tradycji szkoły przechodzi.
Wszem, wobec i każdemu z osobna wiadomym się czyni, iż dzień ten odtąd jako święto traktować należy.
Niech więc wszyscy uczniowie: pacholęta, sztubacy, żacy zawsze w tym dniu radują się a weselą pospołu ze swymi nauczycielami. Ci ostatni zdając sobie sprawę, że radość na obliczach dziatek nie może zakwitnąć, gdy tłumi ją obawa o stopień, niech zaniechają w tym dniu wszelakich odpytywań, większych i mniejszych klasówek, średnich sprawdzianów a nawet niewinnych z pozoru testów. Wszystkie te bowiem doskonałości, doskonałych ze wszech miar systemów i systemików spokój i harmonię dnia tego zakłócić są zdolne.
Mniemamy, że Ciało Pedagogiczne zastosować się do naszej prośby raczy, zyskując tym sławę dla siebie u potomnych, a wdzięczność u ochoczych do świętowania wychowanków, co stwierdziwszy, ten dokument jako władzy w szkole najwyższej do podpisu podajem.
NIECH SIĘ STANIE.
Wraz z ustanowieniem Święta Patrona Szkoły do ceremoniału szkolnego wprowadzona została Pieśń Szkoły.
Jej autorami byli nauczyciele szkoły Państwo Zofia i Władysław Pomianowscy.
Zapis na jej temat znajduje się w Statucie Szkoły w paragrafie opisującym tenże ceremoniał i mówi że : ,,szkoła posiada własną pieśń, która jest śpiewana podczas uroczystości szkolnych’’.
Pieśń szkoły wykonywana jest przez wszystkich uczniów podczas uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, apeli i akademii szkolnych takich jak Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Patrona Szkoły, Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uroczystości jubileuszowych. Każdy uczeń poznaje słowa i melodię przed uroczystością ,,Pasowania na Ucznia‘’ i wtedy pierwszy raz ją wykonuje.
Pieśń jest śpiewana przez uczniów a-capella, natomiast kiedy wykonuje ją chór szkolny możliwe jest wykonanie z akompaniamentem.
Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas uroczystości z udziałem rodziców, absolwenci chętnie włączają się w wykonanie pieśni szkoły.