- 1.09.2018
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości podobnie jak wszyscy uczniowie w kraju rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018.
W związku z wchodzącą w życie reformą oświaty, szkoła uległa przekształceniu w 8-klasową szkołę podstawową. Klasy I, IV i VII będą uczyły się wg nowej podstawy programowej. Dla uczniów klas starszych przygotowano nowe pracownie, natomiast uczniowie klas młodszych będą zdobywali wiedzę w dotychczas zajmowanych pomieszczeniach.
Licznie zgromadzeni na inauguracji roku szkolnego goście i rodzice życzyli uczniom i pracownikom szkoły wielu sukcesów, satysfakcji i zadowolenia.
- 21.09.2018
Zlot
Dnia 21 września 2018r. w naszej szkole odbył się XIV ZLOT SZKÓŁ I KLUBÓW im. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH z terenu województwa kujawsko-pomorskiego pod patronatem honorowym Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Gralika oraz Burmistrza Pakości Pana Wiesława Kończala.
Zaproszenie przyjęły szkoły podstawowe noszące imię Powstańców Wielkopolskich ze Żnina, Brzozy, Rynarzewa i Trzeciewnicy oraz szkoły, które wprawdzie nie noszą imienia Powstańców Wielkopolskich, ale znajdują się w miejscowościach silnie związanych z powstańczą tradycją i działają w nich koła i kluby Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Były to szkoły z Łabiszyna, Szubina, Mamlicza, Złotnik Kujawskich, Kruszwicy oraz Janowca Wielkopolskiego. Mieliśmy także przyjemność gościć delegacje ze szkół z naszej gminy – ZPO im. Armii Krajowej z Kościelca oraz SP im. E. Estkowskiego. Naszą szkołę reprezentowały zespoły z klas IV-VIII.
Zlot swoją obecnością uświetnili : Burmistrz Pakości Pan Wiesław Kończal, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Marek Szymborski, Prezes Zarządu Głównego TPPW w Poznaniu Pan Tadeusz Musiał, Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW w Bydgoszczy Pan Jacek Pietraszko, Prezes Fundacji’’ Kalwaria Pakoska’’ Pani Anna Grupa , członkowie koła TPPW z Pakości i kół z województwa.
Dla uczestników Zlotu nauczyciele naszej szkoły przygotowali bogaty program.
Po uroczystym powitaniu i obejrzeniu krótkiego programu artystycznego, uczestnicy udali się na Cmentarz Parafialny, gdzie przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożono liczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze .
Następnie przed Centrum Informacji Turystycznej odbył się pokaz musztry w wykonaniu uczniów klasy mundurowej z ZSP im. Jana Pawła II w Kościelcu, po którym uczniowie, nauczyciele i goście rozeszli się do swoich zajęć.
Dla uczniów przygotowano Marsze na Orientację pn. ,,Z historii Pakości- miejsca pamięci narodowej związane z Powstaniem Wielkopolskim’’. Uczestnicy walczyli o Puchar Burmistrza Pakości w dwóch kategoriach –goście i gospodarze.
Wśród gości najlepsi okazali się:
-I miejsce ZPO im. Armii Krajowej w Kościelcu,
-II miejsce SP im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości z oddziałami gimnazjalnymi,
-III miejsce SP im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich.
Wśród gospodarzy wygrali:
-I miejsce zespół z klasy VIIc,
-II miejsce zespół z klasy VIIIa,
-III miejsce zespół z klasy VIa.
Podczas gdy uczniowie przebywali w terenie, nauczyciele wrócili do szkoły, gdzie mieli okazję spotkać się, porozmawiać i wymienić doświadczenia na temat form pracy z patronem, a goście zwiedzili CIT oraz odbyli uroczy spacer ,,Kalwaryjskimi ścieżkami’’
Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzić szkołę i zajrzeć do Izby Tradycji Szkoły.
Po pracowicie spędzonym dniu wszystkim uczestnikom i gościom bardzo smakował obiad przygotowany przez panie kucharki z naszej szkolnej kuchni oraz ciasto z naszych lokalnych cukierni.
Pozostało już tylko podsumowanie imprezy. To właśnie wtedy wręczono Puchary Burmistrza Pakości zwycięzcom: MnO, a także konkursu plastycznego pn. ,,100-lecie Powstania Wielkopolskiego’’. Uczestnicy zlotu mieli bowiem za zadanie przywiezienie prac wykonanych w swoich szkołach. Komisja konkursowa najwyżej oceniła następujące prace:
-I miejsce ZPO im. Armii Krajowej w Kościelcu,
-II miejsce SP nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Żninie,
-III miejsce Niepubliczna SP im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy.
Wiele miłych słów do uczestników i organizatorów Zlotu skierował Prezes Zarządu Głównego TPPW w Poznaniu Pan Tadeusz Musiał. Dziękując za przygotowanie imprezy i działania związane z krzewieniem wiedzy i tradycji powstańczych, uhonorował Panią Marlenę Puczkarską i Panią Katarzynę Kozinę odznakami honorowymi ,,Wierni Tradycji”. Tym samym koleżanki dołączyły do grona nauczycieli naszej szkoły, których Zarząd Główny TPPW docenił w ten sposób.
I jeszcze tylko kilka słów podsumowania Dyrektora Szkoły Pana Mirosława Gozdery oraz Prezesa Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW w Bydgoszczy Pana Jacka Pietraszko i XIV Zlot Szkół I Klubów im. Powstańców Wielkopolskich ,,W gościnie u Przyjaciół ‘’ przeszedł do historii.
Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy zabrali ze sobą dobre wspomnienia, a miło spędzony czas będą przypominały nie tylko zdjęcia, ale także upominki przygotowane przez Urząd Miejski, Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich, TPPW Koło Pakość oraz Fundację ,,Kalwaria Pakoska’’.
Zorganizowanie i przeprowadzenie imprezy nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromny wspólny wysiłek nauczycieli i pracowników szkoły, którym należą się wielkie podziękowania.
- 25.09.2018
Sprzątanie Świata
We wtorek 25 i środę 26 września 2018r uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci włączyli się do akcji ,,Sprzątania Świata,, Pogoda w tym roku raczej nie dopisała i nie zachęcała do podejmowania czynności porządkowych, mimo to uczniowie posprzątali teren w najbliższym otoczeniu szkoły , miejsca gdzie przebywają i bawią się oraz gdzie wielu z nich mieszka.
Uporządkowano teren boiska szkolnego, placu zabaw, ulice Mieleńską, Barcińską, Groblę, Cmentarną, Polną, Mogileńską, Jankowską, Osiedle Kujawskie, Osiedle 600 - Lecia , ul. Błonie oraz Wzgórze Kalwaryjskie i Park Kulturowy ,,Kalwaria Pakoska’’
- 25.09.2018
Bezpieczni na drodze
W dniu 25.09.2018 r. uczniowie z klas I Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości wraz z wychowawczyniami wzięli udział w spotkaniu z policjantami z pakoskiego komisariatu: asp. szt. p. Rafałem Nieznalskim i sierż. szt. p. Łukaszem Kilichowskim.
W pierwszej kolejności, p. Rafał Nieznalski opowiedział pierwszakom, co to znaczy być bezpiecznym na drodze, jakie sytuacje drogowe stanowią zagrożenie dla dzieci oraz gdzie i do kogo mogą zwrócić się o pomoc w razie potrzeby.
Następnie dzieci udały się na przejście dla pieszych znajdujące się przed budynkiem szkoły, gdzie mogły przećwiczyć zasady prawidłowego zachowania się na przejściu dla pieszych.
Najciekawsze goście zostawili na koniec – „zwiedzanie” pojazdu służbowego policjantów, do którego każdy pierwszak mógł wejść i przez chwilę poczuć się jak policjant.
Organizatorem spotkania były wychowawczynie świetlicy szkolnej a całe spotkanie idealnie wpisało się w realizacje jednego z głównych zadań szkoły, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom. Warto w tym miejscu nadmienić, że wszyscy uczniowie z klas I – III w bieżącym roku szkolnym zostali objęci ogólnopolską kampanią społeczną „Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze” organizowaną przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń a pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej ramach dzieci otrzymały odblaski z wbudowaną, migającą lampką. Takie działania na pewno zwiększają bezpieczeństwo drogowe najmłodszych.
- 28.09.2018
Święto Tabliczki Mnożenia w SP im. Powstańców Wlkp.
Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości wzięła udział w akcji : Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, która odbyła się 28.09.2018r. Uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice zdawali „egzamin” – losując zestaw z 5 przykładami, o różnym stopniu trudności. Akcja miała na celu propagowanie tabliczki mnożenia.
Do egzaminu przystąpiło 345 osób, a 81% uczestników wykazało się znajomością tabliczki mnożenia i zdobyło tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia - GRATULUJEMY!
Wszyscy uczestnicy otrzymali coś słodkiego. Była to matematyczna zabawa, której towarzyszyły nie lada emocje. Przygotowania, zaangażowanie uczniów oraz wystrój szkoły sprawiły, że było to prawdziwe święto matematyki w naszej szkole. Wszystkim, którzy pomogli przygotować akcję oraz uczestnikom dziękujemy!
Jest to ciekawa forma powtarzania i motywowania do nauki mnożenia i dzielenia w zakresie 100. To oryginalny pomysł na naukę- poprzez zabawę.
Tegoroczna akcja zakończona, ale już od dziś ćwiczymy i przygotowujemy się do wzięcia udziału za rok. Zapraszamy!
- 1.10.2018
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym nauczycielki z biblioteki Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości przygotowały dla uczniów kilka konkursów.
Już w pierwszych dniach października ogłoszono dwa konkursy plastyczne: dla uczniów z klas I-IV ,,Zakładka do książki’’, a dla uczniów z klas V ,,Z wizytą na Olimpie’’. Przedstawiciele uczniów z klas VI i VII walczyli o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Ogromną frekwencją cieszył się błyskawiczny konkurs szybkiego czytania, który odbywał się podczas przerw. Ostatnią zabawą przeznaczoną dla wszystkich bywalców biblioteki było współzawodnictwo w konkursie ,,Książka moją przyjaciółką’’.
Każdego czytelnika wchodzącego do biblioteki witała przepiękna gazetka. Jej treść przypominała całej społeczności szkolnej, że czytanie ma wiele zalet. I tym razem świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych okazało się dużym sukcesem. Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy i gratulujemy.
- 14.10.2018
Święto Edukacji Narodowej w SP im. Powstańców Wielkopolskich
W związku ze Świętem Edukacji Narodowej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości z klas II – VIII brali udział w warsztatach plastycznych przeprowadzonych przez panią Ewę Kuc i panią Magdalenę Majchrzak - Tschurl. Uczniowie spotkali się po lekcjach, w świetlicy szkolnej aby wykonać laurki dla wszystkich pracowników szkoły. Podczas zajęć uczestnicy warsztatów poznali nową dla nich technikę plastyczną, która polegała na malowaniu wełną. Uczyli się zagospodarowywać przestrzeń malarską plamą wykonaną z pomalowanej wełny. W efekcie powstały laurki z ciekawymi motywami barwnymi, które zostały wręczone wraz z serdecznymi życzeniami wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta.
Popisem umiejętności rysunkowych uczniów były portrety naszych nauczycieli. W piątek, w holu szkolnym powstała galeria prac „młodych artystów”, którzy postanowili narysować lub namalować nauczycieli uczących w naszej szkole. Prace wywołały duże zainteresowanie zarówno ze strony osób portretowanych jak i wszystkich uczniów. Było dużo śmiechu i radości.
- 18.10.2018
Pasowanie Pierwszoklasistów
Dnia 18 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbyło się pasowanie 43 pierwszoklasistów na uczniów.
Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Pakości pan Wiesław Kończal, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości pan Jerzy Joachimiak, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu pan Jacek Orzechowski oraz członek tej komisji pan Tomasz Kujawa, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy pan Mariusz Jarzynowski. Świadkami ślubowania na sztandar szkoły byli też rodzice i ich przedstawicielka Przewodnicząca Rady Rodziców pani Renata Gołębiewska oraz skarbnik pani Monika Podlaszewska, dyrekcja szkoły, wychowawcy klas i uczniowie.
Na początku dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno – recytatorskie. Wykazały się doskonałą wiedzą na temat szkoły oraz zasad zachowania się w szkole. Następnie ślubowały być dobrym uczniem i godnie reprezentować całą społeczność uczniowską. Aktu pasowania dokonał pan dyrektor Mirosław Gozdera i pani wicedyrektor Małgorzata Dzióbkowska.
Po doniosłych chwilach, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców i zaproszonych gości.
- 11.2018
Zakwalifikowali się w konkursach przedmiotowych
Zakończyły się etapy szkolne konkursów przedmiotowych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości w ciągu kilku tygodni, sprawdzali swoja wiedzę z języka polskiego, języka angielskiego i niemieckiego, matematyki, informatyki, biologii, geografii, chemii, fizyki i historii. Szkołę w etapie rejonowym reprezentować będą:
1. Wiktor Zemełka (kl. VIII a) - matematyka, chemia
2. Zuzanna Fita (kl. VIII a) - jerzyk polski, chemia
3. Matylda Kopczyńska (kl. VIII a) - język polski
4. Karolina Gnutek (kl. VIII b) - matematyka
6. Wiktor Grochowiak (kl. VI b) - matematyka
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
- 1.11.2018
Akcja szkolnego koła TPPW z okazji Św. Zmarłych
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci.
Chwiejna waluta. Nie ma dnia,
by ktoś wieczności swej nie tracił.”
W. Szymborska
Starając się, by żaden z pakoskich bohaterów nie stracił nic ze swej wieczności, 1 listopada, młodzież zrzeszona w szkolnym kole TPPW przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości uczciła pamięć poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich. Jeszcze przed południem uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w znakowaniu grobów przygotowanymi chorągiewkami oraz w porządkowaniu tych mogił, o których już nikt nie pamięta. Podczas tych czynności dzieci miały możliwość zapoznania się z dokonaniami niektórych pakoskich bohaterów w trakcie powstania oraz w okresie II wojny światowej. Warto tu wspomnieć chociażby o działalności lekarza – Michała Znanieckiego - honorowego obywatela naszego miasta, który w okresie międzywojennym leczył nieodpłatnie członków rodzin poległych powstańców. Uczniowie zapalili także znicze na grobie Leonarda Szymańskiego, który uchronił przed zniszczeniem sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków w czasie okupacji hitlerowskiej. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowych zdjęć przy grobie powstańca Stanisława Tafelskiego oraz przy pomniku poległych powstańców.
Podczas uroczystości towarzyszących obchodom Święta Zmarłych wartę przed pomnikiem pełnili członkowie szkolnego koła TPPW.
- 11.11.2018
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.
Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 9.11.2018r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbył się uroczysty apel. Uczniowie przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze, który był dla wszystkich wspaniała lekcją historii. W trakcie uroczystości, punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn państwowy i tym samym szkoła przystąpiła do akcji ”Rekord dla Niepodległej”. Na zakończenie dziewczęta zatańczyły kujawiaka, który jest jednym z naszych tańców narodowych.
Po programie, pan dyrektor Mirosław Gozdera podziękował uczniom i nauczycielom za piękne występy, a także zachęcił wszystkich zebranych do świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- 4.12.2018
Konkurs kolęd i pastorałek
4 grudnia w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości odbył się IV Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. W kategorii III od lat 12 do 16 SREBRNY MIKROFON wyśpiewała Matylda Kopczyńska, BRĄZOWY MIKROFON Adrianna Jaskuła a WYRÓŻNIENIE otrzymała Olga Krzyżostoniak.
Nasze zdolne wokalistki wystąpiły również 15 grudnia o godz.16:00 na Rynku Miejskim w Pakości podczas Świątecznego Spotkania przy Choince.
GRATULUJEMY!!!
- 6.12.2018
Mikołajki, Mikołajki ...
Miesiąc grudzień co roku zwiastuje czas nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Zanim to jednak nastąpi, 6 grudnia obchodzone w całym kraju są Mikołajki.
W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości w tym roku przyjęły one formę nie tylko obdarowywania najmłodszych słodkościami czy też upominkami ale także atrakcji kulturalnych: wyjścia do kina, do teatru i aktywności ruchowej, np. wyjazd na lodowisko.
Taki sposób świętowania Mikołajek został przyjęty przez dzieci z entuzjazmem i radością.
- 9.12.2018
Plebiscyt Gazety Pomorskiej
W dniu 9.12.2018 r. , w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów laureatom Plebiscytu "Szkoła na Medal" organizowanego przez Gazetę Pomorską.
W powiecie inowrocławskim Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości zajęła I miejsce a w województwie kujawsko – pomorskim zakończyła rywalizację na 5 miejscu!
Taki rezultat cieszy niezmiernie uczniów, rodziców i pracowników szkoły.Wszystkim osobom, które wsparły Szkołę podczas plebiscytu oddając głos dyrekcja i pracownicy szkoły bardzo serdecznie dziękują.
- 21.12.2018
Wigilie klasowe
Kiedy w szkole odbywają się wigilie klasowe, to znak, że nadeszły Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy zwalniają tempo pracy, stają się dla siebie milsi, bardziej uśmiechnięci, ogarnięci miłym ciepłem i odświętną radością.
W klasach uczniowie ubrani odświętnie zasiadają do ławek, które ustawione są na wzór wigilijnego stołu. Składają sobie świąteczne życzenia, łamiąc się opłatkiem. Śpiewają radośnie kolędy. Częstują się przyniesionymi pierniczkami, babeczkami, rogalikami, cukierkami, owocami.
Tak właśnie, jak co roku, wyglądały wigilie w klasach.
Oprócz tego, w klasie III b uczniowie postanowili podzielić się swoimi zabawkami i słodyczami z innymi potrzebującymi pomocy dziećmi. Zaprosili więc do siebie do klasy najprawdziwszego Gwiazdora, który obdarował je świątecznymi paczuszkami, ale w zamian otrzymał prezenty dla dzieci potrzebujących. Uczniowie od tygodnia zbierali przybory szkolne, gry, zabawki i słodycze, które wrzucili Gwiazdorkowi do jego worka a on udał się z nimi do zaprzyjaźnionych domów dziecka. Radość dla dzieci z otrzymanych i przekazanych prezentów była podwójna.
- 27.12.2018
"Biało - czerwona..."
Dla uczczenia 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbyło się szereg konkursów patriotycznych. Jednym z nich był konkurs na najciekawszą fotografię z biało-czerwonymi elementami, zatytułowany „Biało-czerwona jest moja Ojczyzna”. Uczniowie przynosili bardzo ciekawe i oryginalne zdjęcia, warzyw, poduszek, kubków, miśków i wiele, wiele innych niespotykanych zestawień. Wybór był jak zwykle przy zdjęciach bardzo trudny. Za najbardziej oryginalne prace uznano fotografie: Adama Trawińskiego, Matyldy i Kornelii Kopczyńskich, Aleksandry Żychowskiej, Zuzanny Tomaszewskej i Bartosza Gołębiewskiego (laureaci pierwszych i drugich miejsc). Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów fotograficznych oraz konsekwencji w odkrywaniu swoich pasji.
- 4.01.2019
100. rocznica wybuchu Powstania Wlkp. i Święto Patrona Szkoły
Od 4 do 6 stycznia trwały w Pakości obchody związane ze 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które corocznie łączone są ze Świętem Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.
Organizatorami byli tradycyjnie Burmistrz Pakości, SP im. Powstańców Wielkopolskich i pakoskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, zaś uczestnikami władze samorządowe, kościelne, kombatanci, społeczność miasta, młodzież szkolna, członkowie koła TPPW, emerytowani i czynni nauczyciele, rodzice uczniów oraz goście honorowi Pani Bogna Poczekaj - Ryszczuk, wnuczka Władysława Poczekaja, dowódcy Kompanii Pakoskiej z mężem.
Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie przed odświętnie udekorowanym pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczczono pamięć powstańców, wysłuchano okolicznościowego wystąpienia, odczytano apel poległych i złożono kwiaty.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w SP im. Powstańców Wielkopolskich. Szkoła w roku 100-lecia wybuchu powstania obchodzi doniosły jubileusz 55-lecia istnienia oraz 50-lecia nadania imienia Powstańców Wielkopolskich. To do tych wydarzeń odnieśli się nauczyciele – twórcy scenariusza i występujący w programie artystycznym uczniowie oraz Burmistrz Pakości Pan Zygmunt Groń.
Przedstawione zostały nie tylko wydarzenia sprzed stu lat, ale wyeksponowano i podkreślono ciągłość tradycji powstańczej, której kontynuatorem przez pół wieku jest społeczność szkoły. Wspomniano wieloletnią pracę z patronem, a łezkę wzruszenia wywołały zdjęcia pokazujące życie szkolne kilku pokoleń dawnych uczniów.
W sobotę 5 stycznia odbył się XV pieszy rajd ,,Powstańczym szlakiem’’ Pakość- Kościelec – Pakość połączony z marszami na orientację. Prawie setka uczestników wyruszyła spod pomnika na placu Klasztornym, czyli z tego samego miejsca , co ruszająca do walk o Inowrocław Kompania Pakoska.
Pomnik w tym dniu udekorowano nie tylko kwiatami, ale także biało-czerwonym szalem zszytym z kawałków wykonanych z biało-czerwonej włóczki przez każdą klasę. Uczestnicy rajdu tradycyjnie zapalili znicze na mogiłach powstańców spoczywających na miejscowym cmentarzu. Po podsumowaniu wyników marszów na orientację, gościnie i ognisku na boisku kościeleckiej podstawówki strudzeni wędrowcy powrócili do Pakości.
Trzydniowe obchody zakończyła uroczysta msza św. w intencji poległych i zmarłych powstańców z Kompanii Pakoskiej i członków ich rodzin oraz w intencji szkoły jubilatki, uświetniona występem zespołu Aalle Band.
Uroczystościom jubileuszowym towarzyszył szereg konkursów przygotowanych dla uczniów przez nauczycieli szkoły. Pamiątką po obchodach 100. rocznicy wybuchu powstania pozostanie odrestaurowany pomnik na placu Klasztornym, wydawnictwo – reprint ,,Opisu Dziejów Kompanii Pakoskiej w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919” oraz okolicznościowa pocztówka.
- 5.01.2019
XV Rajd pieszy "Powstańczym szlakiem.."
W sobotę 5 stycznia odbył się XV pieszy rajd ,,Powstańczym szlakiem’’ Pakość- Kościelec – Pakość połączony z marszami na orientację. Prawie setka uczestników wyruszyła spod pomnika na placu Klasztornym, czyli z tego samego miejsca , co ruszająca do walk o Inowrocław Kompania Pakoska.
Pomnik w tym dniu udekorowano nie tylko kwiatami, ale także biało-czerwonym szalem zszytym z kawałków wykonanych z biało-czerwonej włóczki przez każdą klasę. Uczestnicy rajdu tradycyjnie zapalili znicze na mogiłach powstańców spoczywających na miejscowym cmentarzu. Po podsumowaniu wyników marszów na orientację, gościnie i ognisku na boisku kościeleckiej podstawówki strudzeni wędrowcy powrócili do Pakości.
- 13.01.2019
27. Finał WOŚP
Dnia 13.01.2019r. w chłodną i wietrzną niedzielę odbył się 27.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród wolontariuszy nie zabrakło uczniów z naszej szkoły, którzy tym razem zbierali pieniądze dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w całej Polsce. Ogólna suma zebrana przez naszych uczniów wyniosła: 6523,67zł.
Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości to: Jagoda Kędzierska, Martyna Ilecka, Oliwia Gromek, Zuzanna Barańska, Amelia Jastrzembska, Karolina Gnutek, Wiktoria Mendelewska, Patrycja Wencka, Aleksandra Osińska, Kinga Krajewska, Majka Kowalczyk, Amelia Repczyńska, Weronika Walkowiak, Nikola Woźniak, Ewa Walkowiak, Weronika Jurek, Weronika Marciniak, Weronika Gierba, Patrycja Figielek, Martyna Śmigielska, Wiktor Panfil, Katarzyna Paczuska, Jagoda Labuda, Amelia Jenziołowska, Julia Czerwonka, Monika Czerwonka, Matylda Kopczyńska, Wiktoria Misztal, Agata Jaskulska, Julia Sucharska, Klaudia Kaczmarek, Maja Będzichowska, Inga Kwiecińska, Olga Krzyżostaniak, Kinga Szczepańska, Michał Gnutek, Dominik Popieliński, Adrianna Jaskuła, Wiktoria Pieszak, Kinga Szczutkowska, Olga Pracka, Lena Moszczyńska, Amelia Rakowska z kl.VIb, Amelia Gacek, Zuzanna Antos, Emilia Jankowiak, Joannna Lewandowska, Maciej Wienconek, Norbert Graczyk, Oskar Janiak, Joanna Lasota, Kacper Szindler, Kinga Badowska, Amelia Rakowska z kl.Va, Amelia Błażejewska, Zuzanna Panfil, Martyna Gad, Olga Bereżewska, Filip Borecki, Wojciech Barański, Wiktoria Gust, Agata Kubiszewska, Hubert Wójcik, Mirosław Mendelewski.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękujemy.
- 14.01.2019
Półkolonie zimowe
W dniach 14-22.01.2019r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbywały się półkolonie zimowe. Uczestniczyło w nich 75 uczniów z klas I-VIII. W czasie trwania wypoczynku zimowego uczniowie mieli zapewnione wiele atrakcji. Wśród nich należy wymienić wyjazdy: do kina, na basen, , na trampoliny, na kręgle połączony z dyskoteką, na kryte lodowisko, do Kinder Parku w Toruniu. Podczas codziennych wyjazdów dzieci bardzo dobrze się bawiły. Poza tym odbyła się pogadanka z policjantem, karaoke, zabawy integracyjne oraz zajęcia plastyczne. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Codziennie uczestnicy mieli drugie śniadanie oraz obiad z deserem. Na koniec półkolonii każdy otrzymał upominek i pamiątkowe zdjęcie. Półkolonie dawały możliwość aktywnego spędzenia ferii zimowych i gwarantowały dobrą zabawę młodszym i starszym. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wypoczynku dziękujemy i serdecznie zapraszamy na półkolonie latem.
- 6.02.2019
Dzień bezpiecznego internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 był obchodzony pod hasłem Działajmy Razem. We wtorek 6 lutego, w SP im. Powstańców Wlkp., uczniowie klas siódmych zorganizowali happening. Maksymilian Lampka, Paweł Milewski, Marek Walentowicz i Wiktor Wiśniewski zaprogramowali dwa roboty i wraz z nimi przypominali każdej klasie o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pod opieką mgr E. Górki przygotowali także gazetki ścienne oraz rozdali uczniom opracowane materiały informacyjne. W ramach zajęć komputerowych część klas przygotowała plakaty, część wzięła udział w pogadance tematycznej.
- 9.02.2019
Popołudnie w Parku Trampolin "Jump Arena" w Toruniu
W piątkowe popołudnie 09.02.2019r. uczniowie z klas Va, Vb,i Vc wraz z wychowawcami wybrali się do Torunia, żeby w atmosferze zabawy i podskoków zakończyć kolejny szkolny tydzień. Wycieczka była bardzo udana, trampoliny zostały wykorzystane w 100 procentach, co pokazywały zadowolone miny dzieciaków. Do Pakości wróciliśmy zmęczeni, ale pełni pozytywnych emocji i wrażeń.
- 11-02.2019
Dzień Babci i Dziadka w klasach pierwszych
W dniach 11 i 12 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbyły się wyjątkowe uroczystości. Uczniowie klas I a i I b gościli w swoich salach Babcie i Dziadków. Okazją do spotkania było Święto Babci i Dziadka. Podczas spotkań dzieci wystąpiły ze specjalnymi programami artystycznymi, prezentując swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Goście zostali również obdarowani upominkami wykonanymi przez wnuki. Po występach była okazja do wspólnej zabawy i podzielenia się wrażeniami przy kawce i ciastku.
- 13.02.2019
Podsumowanie I półrocza w SP im. Powstańców Wlkp.
13 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbyły się apele podsumowujące pracę w I półroczu.
Uczniowie otrzymali dyplomy i wyróżnienia za osiągnięcia w konkursach szkolnych.
53 uczniów z klas IV – VIII, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce ( średnia 5,00 i wyżej) otrzymali stypendium pieniężne, które wręczył burmistrz Pan Zygmunt Groń i dyrektor szkoły Pan Mirosław Gozdera.
Gratulujemy uczniom wyników w nauce, które w tym roku są szczególnie wysokie, o czym świadczy duża liczba uzyskanych stypendiów.
Stypendia otrzymali:
Ostrowska Lilianna, Kwiatkowska Martyna, Grochowiak Bartosz, Malec Amelia, Węclewska Aleksandra, Wójcik Oliwia, Tomaszewska Zuzanna, Kulczewska Maja, Radecka Anna, Piętas Julia, Malinowska Maja, Fliciński Dominik, Skonieczna Weronika, Grabska Amelia, Karbowiak Julia, Sudoł Wiktoria, Woliński Kacper, Błażejewska Amelia, Szczepańska Eliza, Mroczkowska Iga, Jankowiak Marcel, Kulik Wiktor, Radecki Bartosz, Janiak Oskar, Grochowiak Wiktor, Szczepańska Natalia, Kubiak Wojciech, Gnutek Michał, Dworczak Marta, Kaczmarek Klaudia, Będzichowska Maja, Lasota Joanna, Kowalczyk Laura, Kowalczyk Nikola, Pracka Olga, Stranc Jagoda, Skoczyński Alan, Szczepańska Kinga, Marciniak Weronika, Lampka Maksymilian, Lewandowski Eryk, Jurek Weronika, Woźniak Nikola, Wietrzykowska Martna, Jaskulska Agata, Misztal Wiktoria, Kwiecińska Inga, Nadolska Martyna, Czerwonka Monika, Fita Zuzanna, Jarzyna Anna, Zemełka Wiktor, Gnutek Karolina.
Podczas apeli wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe i plany lekcji w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej „Bezpieczna Droga”.
- 19.02.2019
Giganci sudoku
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości przystąpiła do konkursu powiatowego „Gigant Sudoku”, którego organizatorem jest III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. I etap konkursu, który odbył się 19 lutego polegał na rozwiązaniu trzech krzyżówek sudoku o różnych stopniach trudności w określonym czasie. Wśród 50 uczniów z całego powiatu do finału zakwalifikowały się z naszej szkoły : Oliwia Kowalczyk(VIIIa), Maria Burnos (VIIIa), Monika Czerwonka(VIIIa), Olga Krzyżostaniak(VIIc). Finał odbędzie się 6 marca w III Liceum w Inowrocławiu. Trzymamy kciuki za dziewczyny i życzymy powodzenia!
- 23.02.2019
Po kopernikańsku po raz 42
W sobotę, 23 lutego 34 uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich wraz z opiekunami wzięło udział w XLII Kopernikańskich Marszach na Orientację w Toruniu.
Uczniowie, sobotnie przedpołudnie postanowili spędzić na świeżym powietrzu: sprawdzając się w terenie.
Marsze rozpoczęły się w V LO w Toruniu. Tam organizatorzy wręczyli uczestnikom mapy i instrukcje w jaki sposób przemierzyć trasę. W kategorii początkowej, w której uczniowie startowali, mieli za zadanie "zaliczyć" 21 punktów (dopasować odpowiednie zdjęcie lub spisać kod lampionu) i wykonać jedno zadanie. Trasa przebiegała w terenie zalesionym, zamkniętym. Wszyscy uczestnicy wrócili na metę bezpiecznie i z wykonanymi zadaniami. Z jakim rezultatem? Dowiemy się za kilka dni.
Po prawie dwugodzinnym marszu nie zabrakło wizyty w McDonald.
Do domu wszyscy wracali zadowoleni, dotlenieni i ... najedzeni.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne MnO.
- 26.02.2019
"Od przyrodnika do technika”
26 lutego w naszej szkole odbyła się II edycja Konkursu Przyrodniczo-Technicznego pod hasłem " Od przyrodnika do technika" organizowanego przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu i Towarzystwa Przyrodniczego "Alauda" – etap szkolny. Wzięło w nim udział prawie 40 uczniów z klas VII i VIII naszej szkoły. Test składał się z 20 pytań, obejmował szeroki zakres wiedzy m.in. o azbestocemencie, mikoryzie i komensalizmie.
- 27.02.2019
Bezpieczni w szkole
Bezpieczeństwo uczniów w szkole to jeden z głównych priorytetów pracy szkoły. Uczniowie biorą udział w wielu akcjach, projektach czy konkursach mających na celu propagowanie bezpiecznych zachowań w życiu codziennym.
W ostatnim czasie kilka z nich zostało zakończonych lub podsumowanych. I tak:
1. Na początku lutego uczniowie wszystkich klas otrzymali kamizelki odblaskowe w ramach kampanii społecznej „Dobrze Cię widzieć”. Celem tej kampanii jest ochrona, przede wszystkim dzieci, przed wypadkami na drogach.
2. 27 lutego w Komendzie Powiatowej Policji - Wydział Ruchu Drogowego w Inowrocławiu został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny, którego ideą było promowanie noszenia odblasków. Na konkurs wpłynęło łącznie 47 zdjęć a tylko 15 laureatów otrzymało nagrody i upominki. Jedna z uczennic naszej szkoły – Amelia Nowakowska z klasy IV c otrzymała wyróżnienie oraz upominek w postaci materiałów promujących bezpieczeństwo, a także grę "Zostań Dzielnicowym”. Amelce Gratulujemy!!!
3. Od 25 do 28 lutego gościliśmy w naszej szkole policjantów z pakoskiego Komisariatu Policji - sierż. sztab. Karola Furyka i st. aspi. Rafała Nieznalskiego, którzy spotkali się z uczniami klas VI i przeprowadzili z nimi pogadanki na temat cyberprzemocy. Policjanci uświadamiali uczniom co to jest cyberprzemoc, wskazywali na zagrożenia dla młodzieży z użyciem Internetu, komputera, tablety, czy też telefonu komórkowego. Zapoznali uczniów z konsekwencjami prawnymi stosowania przemocy w sieci!
- 28.02.2019
Olimpijczyk wiedzy
Jesteśmy dumni, kiedy nasi uczniowie osiągają sukcesy!
28 lutego, troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w XIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie w Archidiecezji Gnieźnieńskiej dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Był to etap diecezjalny. Uczeń klasy VI c - Michał Gnutek zakwalifikował się do kolejnego etapu, który odbędzie się w kwietniu w Siedlcach.
GRATULUJEMY! Trzymamy kciuki w następnym etapie!
- 28.02.2019
"Drzwo otwarte" w SP im. Powstańców Wlkp. w Pakości
28 lutego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich odbyły się ,,Drzwi otwarte ‘’ . Zaproszenie do udziału w nich przyjęła liczna grupa przedszkolaków oraz ich rodziców. Podczas spotkania w świetlicy szkolnej dyrektor szkoły P. Mirosław Gozdera posługując się przygotowaną prezentacją, przedstawił bogatą ofertę szkoły.
W dalszej części uczestnicy przeszli do sali gimnastycznej, gdzie odbył krótki pokaz umiejętności wokalnych, tanecznych i muzycznych uczniów . Przedszkolaki doskonale wypadły we wspólnym tańcu.
Przyszłych uczniów i ich rodziców bardzo zainteresowało wyposażenie szkoły. Na pierwszym piętrze mieli okazję obejrzeć bogato wyposażone sale w których uczą się uczniowie klas I-III . Na drugim i trzecim piętrze natomiast sale przeznaczone dla klas starszych w tym pracownię komputerową, gabinet fizyczno-chemiczny, biologiczno-geograficzny, historyczny, polonistyczne, matematyczne , językowe i muzyczny. Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się roboty, które w szkole na co dzień, uczniowie klas I-III wykorzystują do nauki programowania.
Ponieważ spotkanie przypadło w ,,Tłusty czwartek’’ dla przybyłych przygotowano słodki poczęstunek- racuchy, kawę, herbatę i sok.
,,Drzwi Otwarte’’ przebiegły w bardzo miłej atmosferze a ich przygotowanie i przeprowadzenie było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu większości nauczycieli, pracowników szkoły oraz bardzo licznej grupie uczniów –przyszłych kolegów szkolnych.
- 28.02.2019
Wielka Gala Czytelników
28 lutego Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości pełniła funkcję Koordynatora Powiatowego IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy II etap konkursu. Głównym celem tego projektu jest upowszechnianie czytania książek. Gościliśmy najlepszych czytelników z 7 szkół podstawowych z powiatu inowrocławskiego. 32 uczestników rozwiązywało test drużynowy w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą Szkołę reprezentowali: w kategorii klas I-IV: Kalina Wojtysiak z kl. II a, Lilianna Ostrowska z kl. IV a i Dominik Fliciński z kl. IV c; w kategorii klas V-VIII: Weronika Skonieczna z kl. V a, Mateusz Szczepański z kl. VI b i Dominika Tarnowska z kl. VII b. Uczniowie w ciągu 60 minut odpowiedzieli na 130 pytań. Po zakończeniu pisania testu odbyło się uroczyste wręczenie: dyplomów dla uczestników za udział w etapie powiatowym oraz podziękowań dla Koordynatorów Szkolno-Bibliotecznych. Wszyscy otrzymali piękne upominki od Koordynatora Powiatowego. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone 5 marca - ale w tym konkursie nie ma przegranych. Jeżeli startujesz i czytasz – JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ
- 2.03.2019
Konkurs międzynarodowy „Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.
2 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Turku odbyło się podsumowanie X Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.
Nasza uczennica Oliwia Kowalczyk z kl. VIII a otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Oliwii gratulujemy!
- 6.03.2019
Mamy halowe mistrzostwo powiatu!!!!!
6 marca w hali sportowej OSiR w Janikowie rozegrany został turniej finałowy w ramach Halowych Mistrzostw Powiatu Inowrocławskiego Szkół Podstawowych w 5-piłkarskich chłopców. Wzięło w nim udział 6 najlepszych ekip, które drogą eliminacji zakwalifikowały się do tych zawodów.
Najlepszą ekipą wśród najmłodszych adeptów piłki nożnej został zespół Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości, który w finale pokonał chłopców z Gniewkowa 0:0 (rzuty karne 1 : 0). Trzecie miejsce zajęła drużyna gospodarzy Janikowa, która pokonała w meczu o brąz 6 Inowrocław 5 : 1.
Mecze w całym turnieju były bardzo zacięte, chłopcy walczyli o każdą piłkę i poziom sportowy całych mistrzostw był bardzo wysoki. Zwyciężył zespół najbardziej wyrównany piłkarsko, a niewiele ustępowały mu ekipy z Gniewkowa i Janikowa, z którymi boje kończyły się seriami rzutów karnych.
Wśród piłkarzy uczestniczących w tych rozgrywkach organizatorzy, trenerzy i sędziowie wybrali najlepszą 5 mistrzostw:
IGOR DERKOWSKI- GNIEWKOWO
DOMINIK JASZCZ- JANIKOWO
WIKTOR KUBISZEWSKI- PAKOŚĆ
WIKTOR RACŁAW- MVP- PAKOŚĆ
HUBERT SKOWRON- 6 INOWROCŁAW
Opiekunem zespoły był p. Leszek Adryan. Wszystkie nagrody ufundował Starosta Inowrocławski.
GRATULUJEMY!!!!!
Mistrzowski skład: Wiktor Kubiszewski, Igor Gołdyn, Wiktor Racław, Oskar Janiak, Oskar Karbowiak, Maciej Wienconek, Dariusz Chwiałkiewicz, Patryk Ojczenasz, Jakub Flinik.
- 03.2019
Po raz kolejny "Umieją pływać"
Uczniowie klas ll i lll naszej szkoły, w piątek 1 marca, rozpoczęli kurs nauki pływania w ramach projektu "Umiem pływać " Dzieci czeka 20 godzin zajęć sportowych, gdzie będą poznawać tajniki pływania pod okiem czujnych instruktorów. Uczniowie z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie pierwszych zajęć.
- 3.05.2019
Żywa lekcja historii
W tym roku uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja w SP im. Powstańców Wlkp. w Pakości został przygotowany w głównej mierze przez uczniów klas VIIIa i VIIa. Pomocą służyli również uczniowie z VIa i VIIc oraz reprezentanci klas młodszych. Motywem przewodnim był obraz Jana Matejki - Konstytucja 3 maja 1791 roku. Młodzi aktorzy zaprezentowali sceny związane z obrazem, jego autorem i postaciami na mim umieszczonymi w 3 płaszczyznach czasowych: współczesnej, XIX-wiecznej i tej z roku 1791. Ubrana w stroje z epoki oświecenia młodzież starała się jak najwierniej odtworzyć układ pochodu historycznych postaci, jaki utrwalił na swoim obrazie mistrz Matejko. Uczestniczący w apelu mieli okazję poznać okoliczności powstania płótna, błędy jakie świadomie popełnił autor przy jego tworzeniu oraz najważniejsze reformy sejmu czteroletniego. Była to niewątpliwie wyjątkowa, ciekawa i oryginalna lekcja historii. Wielkie podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym osobom, zwłaszcza rodzicom przygotowującym stroje, dekoracje i wielką biało-czerwoną flagę, która powstała specjalnie na to majowe święto. Bez ich wkładu ta wyjątkowa inscenizacja nigdy nie zostałaby zrealizowana.
- 16.05.2019
Kacper językoznawczy DACH-Riese
16.05.2019 roku Matylda Kopczyńska oraz Wiktor Zemełka reprezentowali szkołę w II etapie Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych „Kasper krajoznawczy DACH-Reise”. Zmagania odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zakres materiału obejmował elementy wiedzy realioznawczej i kulturoznawczej z zakresu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Konkurs przeprowadzony był w formie zadań zamkniętych i otwartych, a językiem testu w przeważającej części był język niemiecki. Choć na wyniki musimy jeszcze poczekać to naszym uczniom należą się gratulacje za ogrom pracy włożony w przygotowania do konkursu.