Kolejny raz wolontariusze 32. Finału WOŚP pokazali, że można na nich liczyć. Tym razem zbieraliśmy na " Płuca po pandemii" dla dzieci i dorosłych. Uczniowie z naszej szkoły kwestowali, pomagali w kuchni, śpiewali i tańczyli. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
32. Finał WOŚP
- 20
Konkurs plastyczny „MÓJ BOHATER POWSTANIE WIELKOPOLSKIE OCZAMI DZIECKA”
- 3
Nasi uczniowie biorą aktywny udział w konkursach. Chwalimy się ich ostatnimi sukcesami.
Konkurs plastyczny „MÓJ BOHATER POWSTANIE WIELKOPOLSKIE OCZAMI DZIECKA”.
Wyróznienia w kategorii klas I-III Szkoły Podstawowe w gminie Pakość otrzymali Aleksander Szczygielski i
Franciszek Kruszyński. W kategorii klas IV-VIII wyróżnieni zostali:
- Krystian Goilwąs
- Zuzanna Klawikowska
- Adam Soszyński
- Ewa Woźniak
- Bartłomiej Stawicki
- Inga Jóźwiak
- Martyna Szczygielska
- Michalina Lampka
- Lena Goliwąs
- Zofia Kruszyńska
- Konrad Kruszyński
Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny pn. „OZDOBA CHOINKOWA Z RECYKLINGU”
Zorganizowany przez burmistrza Pakości. W kategorii klas IV-VIII szkół podstawowych III miejsce wywalczyła Vanessa Nowak.
Laureatką strażackiego konkursu „Czujka w domu” została Karolina Wierciszewska
w galerii wykorzystano zdjęcia OKiT
Planetarium Nieba Północnego
- 9
We wtorek 23 stycznia w naszej szkole zagościło Planetarium Nieba Północnego pana Marka Nikodema, pasjonata astronomii. Ponad 150 uczniów przez 7 godzin przenosiło się do innego świata, świata galaktyk, gwiazd, planet i faz księżyca. Uczniowie poszerzyli swą wiedzę o gwiazdozbiory, znaki zodiaku, wędrowali po powierzchni planet. Nauczyli się, gdzie szukać Gwiazdy Polarnej. Leżąc w kopule, czuli się jak w centrum wszechświata
XIX rajd "Powstańczym Szlakiem" do Kościelca
- 8
XIX rajd "Powstańczym Szlakiem" do Kościelca z okazji Święta Patrona Szkoły już za nami.
-105 rocznica Powstania Wielkopolskiego
- 60 urodziny szkoły
- 62 uczniów
- 13 opiekunów na trasie
- 17 km przebytych
- 120 drożdżówek zjedzonych
- 100 kiełbas z grilla zjedzonych
- 27 punktów do zdobycia na trasie.
Dziękujemy uczniom i opiekunom z SP Kościelec oraz naszej szkoły za udział w rajdzie. Wszystkim Gratulujemy kondycji Pani dyrektor oraz pracownikom SP Kościelec dziękujemy za gościnę,a policji za eskortę w drodze powrotnej
Jubileusz 60-cio lecia
- 48
5 stycznia rozpoczęły się 105. obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które symbolicznie splecione zostały z wyjątkowym jubileuszem - 60-leciem istnienia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości. Uroczystości inaugurujące ten doniosły dzień zaczęły się od oficjalnego przemarszu pocztu sztandarowego, delegacji oraz zaproszonych gości spod szkoły podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich na cmentarz parafialny.
Na miejscu cmentarza parafialnego głos zabrała Prezes Pakoskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Małgorzata Dzióbkowska, która godnie prowadziła dzisiejsze uroczystości. Następnie przemówił wiceprezes Pakoskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Wiesław Kończal, przypominając nam istotę i znaczenie Powstania Wielkopolskiego w historii naszego kraju.
W dalszej części uroczystości głos zabrała Zastępca Burmistrza dr Róża Sielecka, podkreślając wyjątkową wagę obchodów święta Powstania Wielkopolskiego w historii naszego kraju i regionu. Zwróciła uwagę na niezmienną konieczność pielęgnowania pamięci o tych doniosłych wydarzeniach.
Następnie odbył się wzruszający apel poległych, który został odczytany przez Pana Mariusza Lewandowskiego, a później uczczono pamięć złożeniem uroczystych kwiatów. Po zakończeniu ceremonii na cmentarzu parafialnym uczestnicy przemaszerowali do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbywała się kontynuacja uroczystości.
W ramach apelu mieliśmy okazję podziwiać niezwykłe występy artystyczne i muzyczne przygotowane przez utalentowanych uczniów szkoły. Dla Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich ten dzień miał szczególne znaczenie, będąc jednocześnie obchodem 60-lecia istnienia placówki. Występy artystyczne oraz muzyczne zostały zrealizowane na najwyższym poziomie, oddając hołd doniosłemu wydarzeniu.
Po części artystycznej przyszła kolej na składanie życzeń, które zostały wyświetlone w formie wideo, przesłane m.in. przez władze państwowe w tym: Ministra Edukacji Narodowej Barbarę Nowacką, Rzecznika Praw Dziecka Monikę Horna-Cieślak, emerytowanych pracowników szkoły, obecnych pracowników, absolwentów oraz innych osób, które choć nie mogły uczestniczyć osobiście, pragnęły wyrazić swoje uczucia w tym wyjątkowym dniu.
Następnie głos zabrała Wicedyrektor szkoły Magdalena Majchrzak-Tschurl, która odczytała akt ustanowienia święta patrona szkoły z 1975 roku, upamiętniając tym samym nadanie szkole szczególnej rangi i godności.
W dalszej części, życzenia składali obecni na miejscu zaproszeni oficjele władz samorządowych. W imieniu Burmistrza Pakości, głos zabrała dr Róża Sielecka, życząc wszelkiej pomyślności oraz kontynuacji owocnej pracy edukacyjnej.
Kolejno głos zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pakości Joanna Błaszak, podkreślając znaczenie kształcenia kultury, pamięci i historii, szczególnie w kontekście tak doniosłego święta, jakim jest Powstanie Wielkopolskie. Na ręce Wicedyrektor szkoły Przewodnicząca Rady Miejskiej wraz z Zastępcą Burmistrza, Sekretarz Gminy Joanną Zemełką oraz Skarbnikiem Gminy Sławomirem Majchrzakiem uroczyście wręczyli pamiątkowe życzenia oraz bukiet kwiatów. W uroczystości uczestniczyli również radni: Katarzyna Tomczak, oraz Tomasz Kujawa.
Dalszymi gratulacjami i życzeniami obdarzyła uczestników Kierownik Centrum Usług Wspólnych Agnieszka Chlebicka, składając najlepsze życzenia oraz gratulacje z okazji jubileuszu 60-lecia szkoły. Po tych przemówieniach dyrektorzy pozostałych placówek na terenie Gminy Pakość wręczyli symboliczne upominki z okazji jubileuszu.
W dalszej kolejności Prezes Ochotniczej Straży w Pakości Michał Szkudłabski pragnął przekazać serdeczne życzenia w tych wyjątkowych chwilach. Jego słowa wyraziły wdzięczność oraz życzyły dalszego rozwoju placówki.
Dziękujemy za dary dla dzieci z Domu Dziecka
- 5
Dziękujemy bardzo za wszystkie dary dla dzieci z Domu Dziecka w Jaksicach. Wszystkie piórniki, maskotki, gry, plecaki, kredki i inne przybory szkolne pojechały wczoraj do Jaksic, aby umilić dzieciom Święta. Drodzy rodzice, dziadkowie cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć, spokojnych Świąt
Programowanie z LEGO Spike Essentiall
- 7
Klasy 1-3 wzięły udział w warsztatach programowania z LEGO Spike Essentiall. Ale była super zabawa...
TAK POMAGAM
- 17
Jak każdego roku uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i.... przed sklepami : Dino, Delikatesy, Biedronka zbierali żywność długoterminową i słodycze dla potrzebujących. 82 wolontariuszy - uczniów naszej szkoły przez 2 dni zbierało dary, aby wszyscy mieli dobre Święta. Przekonaliśmy się, że rzeczywiście to magiczny czas, bo ludzie dzielili się tym, co kupili. Uzbieraliśmy kosze darów - 660 kg.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji, wolontariuszom, opiekunom, przyjaciołom, państwu Kurczewskim za wsparcie logistyczne.
Dzień Wolontariusza
- 3
5 grudnia uczniowie naszej szkoły w wyjątkowy sposób świętowali Dzień Wolontariusza. Wraz z innymi szkołami z powiatu inowrocławskiego uczestniczyliśmy w grach i zabawach zorganizowanych przez Caritas. Była ścianka wspinaczkowa, różne symulatory, pokazy pierwszej pomocy, strzelnica, turniej sportowy i pokaz Miłosza Stopińskiego. Na obiad zjedliśmy pyszne hamburgery zrobione przez uczniów z Kruszwicy.
Konkurs recytatorski z okazji 60-lecia szkoły
- 4
Dnia 8 grudnia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski z okazji 60-lecia szkoły. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV, V, VII i VIII. Wyrecytowali fragmenty poezji patriotycznej nawiązującej do powstania wielkopolskiego. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1. miejsce
Celina Kozłowska kl. IVa
2. miejsce
Urszula Kozłowska kl. VIIb
3. miejsce
Wiktor Zakaszewski kl. Vb
i Noemi Kozuszek kl. VIIb
4. miejsce
Krystian Goliwąs kl. Va
Wyróżnienie Wiktoria Sochaczewska kl. VIIb
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy wyników.
Mikołajki
- 15
Przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju..... i....... przyjechał
W dniu dzisiejszym uczniowie klas I- III świętowali Mikołajki w swoich klasach, lukrowali pierniczki, słuchali książeczki czytanej przez zaproszonego Mikołaja oraz pojechali do kina Barć w Barcinie na film pt. "Inspektor Pająk ". Pełni emocji i wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.
Mikołaj nie zapomniał o starszych uczniach i zawitał także do nich.
Dziękujemy Mikołajowi i jego pomocnikom za słodkości
Uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia Kujawsko- Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
- 4
W środę 29 listopada 2023 r. w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca 25-lecie działalności Kujawsko-Pomorskiego Oddziału TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy. Oddział skupia kilkanaście kół z terenu naszego województwa , w tym i koło pakoskie .
Uroczystość składała sięUroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia Kujawsko- Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 z dwóch części – galowej i konferencyjnej. W części pierwszej odbył się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją dr. Tomasza Kotwicy i dr. Jacka Szczepańskiego oraz wręczono odznaczenia i listy gratulacyjne działaczom oraz członkom Towarzystwa. W części drugiej, konferencyjnej w dziesięciu referatach podejmowane były tematy związane z powstaniem wielkopolskim z lat 1918/1919 oraz poruszano problematykę pamięci i tradycji powstańczej z późniejszych lat i czasów nam współczesnych. W przyszłym roku planowane jest ukazanie się publikacji pokonferencyjnej zawierającej prezentowane wystąpienia.
Jubileusz 25-lecia był doskonałym momentem do podsumowania działalności Towarzystwa, wspomnienia wydarzeń z przeszłości i uhonorowanie osób najbardziej zaangażowanych w jego działalność zarówno w pracy oddziału jak i pracy lokalnych kół. Wśród wyróżnionych znalazła się także grupa osób z pakoskiego koła.
Honorową ,,Statuetkę Spichrzy’’ – nagrodę Prezydenta Bydgoszczy wręczoną przez wiceprezydenta Mirosława Kozłowskiego otrzymał Marek Puczkarski. List gratulacyjny Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego wręczany podczas uroczystości przez wiceprezydenta Mirosława Kozłowicza otrzymali: Małgorzata Dzióbkowska, Beata Gozdera, Marlena Puczkarska, Katarzyna Kozina, Anna Wolfram, Danuta Kurczewska, Krystyna Kasprzak, Andrzej Klich, Halina Wiśniewska i Janusz Wiśniewski. Złotą Odznakę Honorową ,,Wierni Tradycji’’ przyznawaną przez Zarząd Główny TPPW a wręczaną przez prezesa Zarządu Głównego Tadeusza Musiała otrzymali Mirosław Gozdera i Wiesław Kończal.
Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona Pawłowi Cymsowi – bohaterowi Powstania Wielkopolskiego na Kujawach.
Zdjęcia z IPN udostępniła
p. Magdalena Basińska
Sukcesy w konkursach kuratoryjnych
W listopadzie 2023 odbywały się szkolne etapy konkursów kuratoryjnych. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do etapu rejonowego Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko- Pomorskiego Kuratora Oświaty z następujących przedmiotów:
*** Język angielski: Paweł Nieznalski (8b), Igor Wawrzyniak (7a).
Opiekun: p. Magdalena Mikuła-Szweda
*** Matematyka: Igor Wawrzyniak (7a).
Opiekun: p. Iwona Ziemnicka.
*** Chemia: Paweł Nieznalski (8b), Szymon Zakaszewski (8b).
Opiekun: p. Hanna Grajkowska.
Gratulujemy!!! Cieszymy się bardzo i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursów
Prawo i prawa człowieka
- 1
W dniu 4.12.2023. uczniowie klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach Prawo i prawa człowieka zorganizowanych w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie. Zajęcia poprowadziła aplikant adwokacki Olga Puczkarska. Pani mecenas opowiadała o ciekawych aspektach pracy adwokata, przestępczości nieletnich i odpowiedzialności karnej młodocianych. Uczniowie w czasie spotkania wykazali się sporą aktywnością uzyskując odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z Temidą.
Wyjazd do teatru
27 listopada klasy 4a, 5a i 5 b obejrzały w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu spektakl na podstawie lektury ,,Chłopcy z Placu Broni''. Wrażenie zrobiły dekoracje, stroje oraz gra aktorska.
Natomiast uczniowie klasy 6a i 6b, 28 listopada br. obejrzeli spektakl zrealizowany w oparciu o lekturę „Małego Księcia”. Wyjazd uczniowie uznali za udany, a przedstawienie warte obejrzenia.
Spektakl w teatrze
- 9
Dnia 27.11.2023r. Uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do inowroclawskiego teatru na spektakl pt. :„ Legendy polskie ”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania sztuką teatralna oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze. Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.
Andrzejkowe wróżby
- 10
W dniu 30 listopada br. w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości urządzono „Salę wróżb”. Każdy, kto w andrzejki chciał przepowiedzieć sobie przyszłość mógł zwrócić się do wróżek, które miały pełne ręce roboty, bowiem zainteresowanych wyrocznią było mnóstwo. Wróżyli sobie nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele i pracownicy szkoły. Wszystkim dopisywały humory i… oczywiście emocje, bo chociaż to tylko zabawa, zawsze można mieć nadzieję, że to, co dobre się spełni.
Marsze na orientację w Kościelcu
- 6
Na rozpoczęcie roku jubileuszowego-190 lecia Szkoły Podstawowej im.Armii Krajowej w Kościelcu wzięliśmy udział w Marszach na Orientację. Bardzo ciekawe zadania na terenie Kościelca ekipa w składzie:Kalina Wojtysiak,Zuzanna Urbańska,Igor Wawrzyniak i Hubert Urbański wykonała, zdobywając I miejsce razem z drużyną z Kościelca.Bardzo dziękujemy za gościnę i miłe spędzony czas w kościeleckiej podstawówce.Cieszymy się z wygranej!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 10
Znów świętowaliśmy ,ale tym razem z Tabliczką Mnożenia...Uczniowie z klas III-VIII oraz pracownicy szkoły, wszyscy mogli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia. Uczniowski patrol krążył po szkole i przepytywał dorosłych...
Wydawałoby się,że prosty, ale zawsze egzaminPoszło nam całkiem nieźle...a jeszcze można się wykazać online rozwiązując quiz...Gratulacje dla wszystkich i podziękowania za udział!Pamiętajcie ekspertami tabliczki jesteśmy tylko przez rok ...za rok trzeba zdawać ponownie ...już zapraszamy!!!
"Pomagam bo kocham przyrodę"
Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy rozstrzygnął konkurs plastyczny "Pomagam bo kocham przyrodę", którego celem było przedstawienie w jaki sposób możemy pomóc przyrodzie. Na konkurs wpłynęło 160 prac. Miło nam poinformować, że laureatką II miejsca została BLANKA SZMYT z klasy 3a.