- 31.08.2020
Świetlica pełni bardzo ważną funkcję w szkole
Świetlica pełni bardzo ważną funkcję w szkole. Jest przeznaczona dla dzieci, które dojeżdżają z okolicznych wsi, dzieci rodziców pracujących i dla uczniów czekających na zajęcia dodatkowe typu: logopedia, zajęcia sportowe itp. Jest to spora grupa osób.103 uczniów dojeżdża wygodnymi i czystymi autobusami. W autobusach oprócz miłych kierowców, nad bezpieczeństwem dzieci czuwają wychowawcy. Każdy uczeń bezpiecznie przyjeżdża do szkoły i odjeżdża do domu. Podczas pobytu w świetlicy uczniowie pod fachowym okiem wychowawców odrabiają zadania domowe, utrwalają materiał realizowany na lekcjach, a często nadrabiają zaległości spowodowane nieobecnością w szkole.
Świetlica oprócz pomocy w odrabianiu zadań organizuje również wiele zajęć plastycznych, zabaw, a także spacerów i zajęć sportowych. W związku z sytuacją epidemiczną i korzystając z pięknej pogody uczniowie często przebywają na świeżym powietrzu.
Obiady to kolejne ważne zadanie świetlicy szkolnej. Kuchnia mimo wielu procedur i obostrzeń przygotowuje obiady dla 175 uczniów! Obiady są pyszne, zdrowe i domowe -"jak u mamy"! Chętnych zawsze jest sporo, a sprawne przygotowanie posiłków dla tak dużej grupy, to nielada wyzwanie.......Nam się to udało!
Nad czystością i dezynfekcją gier, stolików i innych przedmiotów w świetlicy czuwają niezawodne Panie z obsługi. Zawsze chętnie służą pomocą, co w tak trudnych czasach jest wyjątkowo cenne.
Może nie wszystko jest tak, jak dawniej. Nie można używać wszystkich gier ( część została zalaminowana dla bezpieczeństwa dzieci), nie można korzystać z wielu materiałów plastycznych....ale od czego jest kreatywność. Pomysłowość dzieci i inwencja wychowawców jest bezcenna! Dużą popularnością cieszą się kolorowanki z najpopularniejszymi bohaterami bajek i gier, wycinanki, które usprawniają manualnie, a także zwyczajne pogawędki na różne tematy nurtujące dzieci. Do łask wraca po prostu rozmowa , co niezmiernie cieszy. Cieszymy się sobą, bezpiecznym kontaktem, wspólną zabawą i po prostu " normalnym pobytem w szkole". I powtarzamy to codziennie, by trwało to jak najdłużej, a najlepiej cały rok!
- 2.10.2020
Po raz kolejny świętowaliśmy z Tabliczką Mnożenia
Po raz kolejny świętowaliśmy z Tabliczką Mnożenia
Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości wzięła udział w akcji : Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, która odbyła się 02.10.2020r. Uczniowie oraz pracownicy szkoły zdawali „egzamin” rozwiązując zestaw z 5 przykładami, o różnym stopniu trudności. Tym razem uczniowie zdawali egzamin w klasach na lekcjach matematyki. Akcja miała na celu propagowanie tabliczki mnożenia.
Do egzaminu przystąpiło 316 osób, a 83% uczestników wykazało się znajomością tabliczki mnożenia i zdobyło tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia - GRATULUJEMY!
Wszyscy otrzymali coś słodkiego. Była to matematyczna zabawa, której towarzyszyły nie lada emocje. Przygotowania, zaangażowanie uczniów oraz wystrój szkoły sprawiły, że było to prawdziwe święto matematyki w naszej szkole.
Poza tradycyjną formą „świętowania tabliczki” w szkole, chętni mogli sprawdzić się rodzinnie w domu-rozwiązując test z tabliczki na Quizizz, do którego link był dostępny w Librusie. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji w jakiejkolwiek formie-dziękujemy!
Jest to ciekawa forma powtarzania i motywowania do nauki mnożenia i dzielenia w zakresie 100. To oryginalny pomysł na naukę- poprzez zabawę.
Tegoroczna akcja zakończona, ale już dziś zapraszamy za rok!
- 10.10.2020
Każdy stworek chce swój domek
Konkurs pt Każdy stworek chce swój domek, ogłoszony przez Nadgoplański Park Tysiąclecia cieszył się ogromnym powodzeniem. Do szkoły dzieci przynosiły budki lęgowe dla ptaków i budki zimowe dla jeży. Wczoraj wszystkie budki zostały wywiezione do Kruszwicy, będą służyły zwierzętom mieszkającym w parku nad Gopłem. Dzieci przyniosły 56 budek😄. Dziękujemy wszystkim rodzicom i dziadkom, którzy pomagali dzieciom przy budowie schronień. Nie myśleliśmy, że konkurs będzie się cieszył takim zainteresowaniem. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki.
- 13.10.2020
Przerwa na czytanie
W naszej szkole odbyła się we wtorek 13 października 2020 roku I Międzynarodowa edycja
a jednocześnie V Ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie
pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się
w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
W biciu rekordu brała udział cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości obecna w tym dniu: 334 uczniów, 38 nauczycieli i 13 pracowników obsługi i administracji. Uczniom klasy pierwszej czytała wychowawczyni.
Uczniowie klas II – VIII chętnie czytali na przerwach w klasie i na zewnątrz szkoły.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a zapowiadały ją plakaty z informacją o celach tego wydarzenia. Były nimi:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
- wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Honorowy patronat nad akcją objęła Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Patronat medialny objęli: IBBY Polska, portal SBP.pl, Biblioteki Szkolne Online, Serwis Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP.
- 14.10.2020
Jak zwykle nie zawiedli
Jak co roku, nasi uczniowie reprezentowali szkołę w konkursach przedmiotowych organizowanych przez bydgoskie kuratorium. W związku z wprowadzeniem nauczania zdalnego dla uczniów klas starszych, możliwe było przeprowadzenie tylko części z zaplanowanych konkursów na etapie szkolnym. Przedstawiciele poszczególnych klas rozwiązywali testy z języka angielskiego, historii i matematyki. Z radością informujemy, że do etapu rejonowego z matematyki zakwalifikowało się troje uczniów: Oskar Janiak klasa VIII a, Wiktor Grochowiak klasa VIII b i Marta Dworczak klasa VIII c. Ponadto Marta Dworczak uzyskała również kwalifikację do rejonu z języka angielskiego. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w dalszych etapach konkursów. Gratulujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom przygotowującym dzieci do udziału w tegorocznych zmaganiach konkursowych.
# Szkoła pamięta
Uczniowie naszej szkoły, tradycyjnie przed Świętem Zmarłych, ozdobili mogiły poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich z Kompanii Pakoskiej okolicznościowymi chorągiewkami.
Dotychczas robili to uczniowie szkolnego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, z klas IV - VIII. Z uwagi na to, że realizują oni nauczanie zdalne, w tym roku godnie ich zastąpili uczniowie klas III.
Najważniejsze, że tradycja przetrwała i pamięć bohaterskich przodków została uczczona.„Szkoła pamięta” 2020
Do tegorocznej akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. Uczniowie i nauczyciele przygotowali wiele ciekawych i wartościowych inicjatyw. Na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, przypomnieć o historii swojej małej ojczyzny i ważnych rocznicach historycznych.
- 11.11.2020
Obchody 102. rocznicy Święta Niepodległości
https://www.facebook.com/100061921436642/videos/650426625626336/
- 1.01.2020
Uwaga feriowicze!
Mamy dla Was konkurs!
Inowrocławska policja zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie. Ułóż puzzle i odpowiedz na pytania dotyczące spotów promujących zasady bezpieczeństwa. Koniecznie weź udział, pochwal się swoją wiedzą i wygraj upominki, które ufundował Powiat Inowrocławski.
Tegoroczne ferie to czas z ograniczeniami w czasie pandemii. Wiele dzieci spędzi je w miejscu swojego zamieszkania. Ważne, by ferie były pod czujnym okiem opiekuna. Inowrocławskie policjantki w związku z feriowym odpoczynkiem, przygotowały propozycję konkursową dla dzieci i młodzieży. Obie propozycje to sposób na uczenie się i utrwalanie zasad bezpieczeństwa. W załącznikach znajdziecie szczegóły i materiały do pobrania.
Zadaniem uczniów klas od „0” do III będzie ułożenie łącznie pięciu obrazków z puzzli. Następnie należy zrobić ich zdjęcia i przesłać. Można także nakleić je na kartkę formatu A4 i włożyć je do koperty. Podpowiadamy, że obrazki powinny one być Wam znane, bo kilka z nich to finałowe prace konkursowe laureatów tegorocznych powiatowych konkursów o bezpieczeństwie.
Uczniowie klas od IV do VII mają do obejrzenia trzy spoty filmowe pod tytułami: „Elementarz bezpiecznego poruszania się na rowerze, rolkach i hulajnodze”, „Bezpiecznie nad wodą!” i „Nie ufaj obcym osobom!”. Następnie na ich podstawie należy udzielić odpowiedzi na zadane pytania.
Gotowe zadania można przesłać na adres mailowy: rzecznik-inowroclaw@bg.policja.gov.pl lub przynieść na recepcję komendy albo wysłać pocztą na adres: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu ul. Toruńska 13-15, 88-100 Inowrocław z dopiskiem „Konkurs na ferie 2021”.
Pamiętajcie podajcie swoje imię, nazwisko, wiek, szkołę oraz telefon kontaktowy do rodziców. Czekamy na Wasze zadania konkursowe do 17 stycznia 2021 roku.
Organizatorkami konkursu są: aspirant sztabowy Izabella Drobniecka i starszy aspirant Justyna Piątkowska, z którymi w razie pytań można kontaktować się pod numerami telefonów
47 75 282 18 i 47 75 284 81.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu
tel. 607 285 175
- 1.02.2020
Stypendia
Co czeka u nas w szkole Pierwszaka.....Na pewno możliwość osiągania sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce!
Dziś ogłaszamy wielki sukces naszych uczniów osiągnięty po pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/21.
Wyjątkowo duża liczba uczniów osiągnęła średnią wyników nauczania 5,0 i powyżej......To wielka radość i duma dla nas wszystkich. Rok szkolny był i jest wyjątkowo trudny i inny niż zwykle. Musieliśmy wszyscy przyzwyczaić się do nowych warunków pracy. Mimo to wyniki nauczania są bardzo wysokie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że najwięcej stypendiów za wyniki nauczania otrzymali uczniowie klas IV. Tutaj ukłony i podziękowania kierujemy do nauczycieli klas młodszych, którzy tych uczniów przygotowywali w ubiegłych latach. To właśnie ich kompetencje i doświadczenie oraz szczególne wyczulenie na potrzeby najmłodszych spowodowały to, że uczniowie klas czwartych poradzili sobie bez problemu z nową szkolną rzeczywistością w kolejnym, trudnym roku nauki.
Stypendia za wyniki w nauce za pierwszy semestr w roku szkolnym 2020/21 otrzymali:
Klasa IVa
Karbowiak Aleksandra
Krusiński Mikołaj
Markier Agata
Oleszko Lena
Przekwas Julia
Szot Wojciech
Urbańska Zuzanna
Urbański Hubert
Wawrzyniak Igor
Wojciechowska Katarzyna
Wojtysiak Kalina
Klasa IVb
Agaś Wojciech
Bielicki Tomasz
Jurek Mateusz
Karbowiak Pamela
Kosiński Igor
Lampka Jagoda
Kozłowska Urszula
Matuszak Małgorzata
Ochocka Lena
Siewkowska Martyna
Stawicki Bartłomiej
Wilińska Michalina
Wojtkowiak Karolina
Klasa Va
Kulczewski Mateusz
Nowak Vanessa
Klasa Vb
Madej Alicja
Prochowicz Julia
Sochaczewska Wiktoria
Zakaszewski Szymon
Klasa VIa
Buczek Igor
Grochowiak Bartosz
Jabłoński Adrian
Łukaszewski Olaf
Ostrowska Lilianna
Witkowska Zuzanna
Klasa VIb
Malec Amelia
Strzelińska Aleksandra
KlasaVIc
Kulczewska Maja
Malinowska Maja
Radecka Anna
Tomaszewska Zuzanna
Klasa VIIa
Grabska Amelia
Karbowiak Julia
Skonieczna Weronika
Klasa VIIc
Mroczkowska Iga
Klasa VIIIa
Albińska Monika
Albińska Martyna
Janiak Oskar
Radecki Bartosz
Klasa VIIIb
Grochowiak Wiktor
Kubiak Wojciech
Lewicka Julia
Klasa VIIIc
Dworczak Marta
Gnutek Michał
Nawrocka Zofia
Skończyński Alan
Gratulujemy i zapraszamy do naszej szkoły!
Pasowanie na czytelnika
10 marca br. uczniowie klasy I a byli bohaterami uroczystości pasowania na czytelnika. Najpierw, prowadzące wydarzenie: Julka, Alicja, Wiktoria i Ola - uczennice klasy V b, prezentując zagadki i krzyżówkę sprawdziły wiedzę literacką maluchów, po czym zaznajomiły nowych czytelników z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej oraz obchodzenia się z książką. W dalszej kolejności pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, no i doczekali się ciężaru książki na swoim ramieniu - aktu pasowania dokonała wicedyrektor szkoły - p. Małgorzata Dzióbkowska. Aby wydarzenie zostało w pamięci, klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, a każdy uczeń otrzymał imienną zakładkę do książki, będącą pamiątka pasowania na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości.
Historia powstania i wykonań hymnu szkoły.
https://www.facebook.com/watch/?v=650426625626336
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości została otwarta 3 września 1963 roku.
12 stycznia 1969 roku podczas uroczystości z okazji 50. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, nadano jej zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich.
W 1973 roku szkoła otrzymała sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski.
Działania wychowawcze szkoły od samego początku jej istnienia, mocno związane były z krzewieniem wiedzy i tradycji powstańczych. W szkole powstała funkcjonująca do dziś, Izba Pamięci Narodowej /obecnie Izba Tradycji Szkoły/, gromadząca liczne pamiątki związane z tym wydarzeniem. Częstymi gośćmi podczas uroczystych akademii upamiętniających kolejne rocznice przystąpienia Pakościan do Powstania byli żyjący powstańcy a później członkowie ich rodzin.
6 stycznia 1975 roku społeczność szkolna reprezentowana przez samorząd uczniowski przedstawiła do podpisu ówczesnemu dyrektorowi szkoły ,, Akt o Ustanowieniu Święta Patrona Szkoły’’ następującej treści:
Społeczność uczniowska naszej szkoły zdając sobie sprawę, że imię które nadano ich placówce oświatowej do imion wielce zasłużonych dla kraju i dla środowiska należy, postanowiła, co następuje:
,,Dla pamięci tych Powstańców, którzy już od nas odeszli, z szacunkiem i ku radości tych, którzy są jeszcze z nami - dzień 6 stycznia /jeśli to będzie niedziela-dzień następny każdego roku obchodzić uroczyście jako DZIEŃ PATRONA SZKOŁY’’.
I oto ogłaszam, iż świętowanie dnia 6 stycznia odtąd do tradycji szkoły przechodzi.
Wszem, wobec i każdemu z osobna wiadomym się czyni, iż dzień ten odtąd jako święto traktować należy.
Niech więc wszyscy uczniowie: pacholęta, sztubacy, żacy zawsze w tym dniu radują się a weselą pospołu ze swymi nauczycielami. Ci ostatni zdając sobie sprawę, że radość na obliczach dziatek nie może zakwitnąć, gdy tłumi ją obawa o stopień, niech zaniechają w tym dniu wszelakich odpytywań, większych i mniejszych klasówek, średnich sprawdzianów a nawet niewinnych z pozoru testów. Wszystkie te bowiem doskonałości, doskonałych ze wszech miar systemów i systemików spokój i harmonię dnia tego zakłócić są zdolne.
Mniemamy, że Ciało Pedagogiczne zastosować się do naszej prośby raczy, zyskując tym sławę dla siebie u potomnych, a wdzięczność u ochoczych do świętowania wychowanków, co stwierdziwszy, ten dokument jako władzy w szkole najwyższej do podpisu podajem.
NIECH SIĘ STANIE.
Wraz z ustanowieniem Święta Patrona Szkoły do ceremoniału szkolnego wprowadzona została Pieśń Szkoły.
Jej autorami byli nauczyciele szkoły Państwo Zofia i Władysław Pomianowscy.
Zapis na jej temat znajduje się w Statucie Szkoły w paragrafie opisującym tenże ceremoniał i mówi że : ,,szkoła posiada własną pieśń, która jest śpiewana podczas uroczystości szkolnych’’.
Pieśń szkoły wykonywana jest przez wszystkich uczniów podczas uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, apeli i akademii szkolnych takich jak Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Patrona Szkoły, Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uroczystości jubileuszowych. Każdy uczeń poznaje słowa i melodię przed uroczystością ,,Pasowania na Ucznia‘’ i wtedy pierwszy raz ją wykonuje.
Pieśń jest śpiewana przez uczniów a-capella, natomiast kiedy wykonuje ją chór szkolny możliwe jest wykonanie z akompaniamentem.
Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas uroczystości z udziałem rodziców, absolwenci chętnie włączają się w wykonanie pieśni szkoły.
Wyróżnienie dla naszej szkoły w Ogólnopolskim Przeglądzie Hymnów Szkolnych opiewających Powstanie Wielkopolskie 1918/19 i jego Bohaterów
http://ko.poznan.pl/kuratorium/aktualnosci_kurator/2021/05/audycja-podsumowujaca-ogolnopolski-przeglad-hymnow-szkolnych-opiewajacych-powstanie-wielkopolskie-191819-i-jego-bohaterow/