- 1.09.2021
Witaj szkoło!
Tradycyjnie pierwszego września, wraz z dźwiękiem pierwszego dzwonka, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Uroczystość odbyła się na boisku szkolnym, w trzech grupach wiekowych. W imieniu Burmistrza Pakości pana Zygmunta Gronia w uroczystym inaugurowaniu nauki w nowym roku obecna była pani Joanna Zemełka Sekretarz Gminy.
Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom administracyjnym szkoły życzymy wytrwałości, pogody ducha i wielu, wielu sukcesów.
- 2.10.2021
Wielka gra
W sobotę 2.10. br. 3 uczniów naszej szkoły (Alicja Madej, Wiktoria Sochaczewski i Szymon Zakaszewski – wszyscy z VI b) zagościło w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Filii nr 4 i wzięło udział w XXX edycji konkursu powiatowego „Wielka Gra”. Nasi uczniowie rywalizowali między sobą, odpowiadając na pytania z zakresu książki „Igrzyska śmierci”. Poradzili sobie doskonale, zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami w postaci gier planszowych.
- 17.09.2021
Sprzątanie świata
Społeczność naszej szkoły po raz kolejny włączyła się w akcję "Sprzątania Świata". Tym razem hasło przewodnie brzmiało: "MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ". Wielki finał ogólnopolskiego sprzątania przypadł na weekend od 17 do 19 września. Mimo że większość ludzi dba o czystość i poprawiła się świadomość w zakresie ekologii, to jeszcze znalazło się sporo śmieci.
W przyszłym roku także gwarantujemy swój udział w działaniach na rzecz MATKI ZIEMI!
- 18.09.2021
Lawendowe pola
W piątek 17.09.2021 klasa VIIc odwiedziła niesamowite miejsce. Kilka kilometrów od Pakości, na wzgórzu, wśród pól znajdują się „Lawendowe pola”.
Właścicielka, pani Karolina umożliwiła uczniom zapoznanie się z ogromnym dobrodziejstwem, jakim jest lawenda. W trakcie warsztatów opowiedziała o wielu właściwościach i zastosowaniu tej rośliny. Najpierw uczniowie poznali proces destylacji, gdzie na własne oczy zobaczyli w jaki sposób pozyskiwany jest olejek i destylat lawendowy. Później nastąpił najciekawszy moment, ponieważ każdy własnoręcznie mógł wykonać dezodorant i krem lawendowy. Zadowoleni siódmoklasiści, wyposażeni w nową wiedzę, ze wspaniałymi produktami wrócili do domów, aby podzielić się zdobyczami z rodzicami, dzięki którym mogli uczestniczyć w warsztatach lawendowych. Za co serdecznie dziękują.
- 21.09.2021
Wsparcie dla szkoły
Nasza szkoła otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki wsparcie w postaci:
-stacji z funkcją pomiaru temperatury i z funkcją dezynfekcji rąk,
-termometry bezdotykowe,
-maseczki,
-płyny dezynfekujące.
Wszystkie te urządzenia i środki pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo w szkole podczas trwania pandemii. Mamy nadzieję, że cały rok upłynie stacjonarnie, a otrzymany pakiet nam w tym pomoże.
- 28.09.2021
Piłkarski poker
Chłopcy z rocznika 2007 i młodszego zakończyli swoje zmagania w mistrzostwach powiatu. Po zawodach, w których liczbą niewykorzystanych szans bramkowych, można by obdzielić co najmniej dwa turnieje, zakończyli zmagania. Wygrała drużyna z Gniewkowa, a na drugim miejscu uplasowali się nasi koledzy ze szkoły Estkowskiego, którym serdecznie gratulujemy.
Natomiast reprezentanci naszej szkoły z rocznika 2009 i młodsi nie pozostawili złudzeń konkurentom i pewnie awansowali do finału powiatu, który odbył się na "Orliku" przy ulicy Barcińskiej, we wtorek 28 września.
Jesteśmy bardzo dumni, bo nasi piłkarze zostali wicemistrzami powiatu w "szóstkach". Po bardzo dobrym występie, nie udało się wywalczyć awansu do rozgrywek wojewódzkich. Można by pisać o świetnych wynikach w eliminacjach i pokonaniu w nich zwycięzców turnieju, jednak... w finałowym meczu ulegliśmy ekipie z Gniewkowa w stosunku 1:0... . Mecz był bardzo wyrównany i zacięty, jednocześnie toczony w duchu fair-play. I to bardzo cieszy. Wszak wiadomo, że rozgrywki młodzieżowe powinny się takimi postawami charakteryzować. Trzecie miejsce zajęła drużyna Niepublicznej Szkoły w Racicach, następnie SP 6 Inowrocław, SP Estkowskiego oraz SP 5 Inowrocław.
Cała społeczność szkolna gratuluje Naszym zawodnikom sukcesu oraz dziękuje za zaangażowanie i walkę do ostatniego gwizdka, jak przystało na Powstańców.
Skład srebrnej ekipy: Aleks Moritz (nagroda indywidualna w turnieju), Oliwier Mordacz, Mateusz Wiatr, Kacper Cybulski, Wojciech Szot, Wiktor Podlaszewski, Mikołaj Krusiński, Łukasz Kosiński, Bartosz Stawicki, Hubert Głowacki.
Opiekun: Szymon Lewandowski.
DZIĘKUJEMY!
- 10.10.2021
Bezpieczeństwo pieszych
Powiatowa Komenda Policji w Inowrocławiu oraz Zarząd Dróg Powiatowych w Inowrocławiu byli organizatorami konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży o bezpieczeństwie na drogach.
Celem konkursu jest propagowanie bezpiecznych zachowań w związku z ruchem drogowym, uświadamianie o niebezpieczeństwach wynikających z niewłaściwego postępowania uczestników ruchu drogowego. Do komisji konkursowej napłynęło łącznie 187 prac. Bardzo nas cieszy, że wśród wyróżnionych jest uczeń naszej szkoły: Krystian Goliwąs z klasy III a.
Brawo Krystian! Gratulujemy i jesteśmy z Ciebie bardzo dumni.
- 1.10.2021
Światowy dzień tabliczki mnożenia
Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości wzięła udział w akcji "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia", która odbyła się 1.10.2021r. Uczniowie oraz pracownicy szkoły zdawali „egzamin”, losując zestaw z 5 przykładami o różnym stopniu trudności. Akcja miała na celu propagowanie tabliczki mnożenia.
Do egzaminu przystąpiło 280 osób, a 71% uczestników wykazało się znajomością tabliczki mnożenia i zdobyło tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia - GRATULUJEMY!
Wszyscy uczestnicy otrzymali coś słodkiego. Była to ciekawa, matematyczna zabawa z tabliczką. Chętni mogli również przystąpić do quizu z tabliczki mnożenia online.
Wszystkim, którzy w jakiejkolwiek formie wzięli udział w powyższym święcie dziękujemy. Tegoroczna akcja zakończona, ale już od dziś przygotowujmy się do wzięcia udziału za rok. Zapraszamy!
- 14.10.2021
Pasowanie na ucznia
14 października 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Do ślubowania przystąpili uczniowie z klas I a i I b. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, czym udowodniły, że mogą wstąpić w poczet uczniów szkoły. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na szkolny sztandar. Po ślubowaniu każdy pierwszoklasista został pasowany na ucznia przez dyrektora szkoły pana Mirosława Gozderę i wicedyrektor panią Małgorzatę Dzióbkowską. Świadkami tych wydarzeń byli goście: wiceburmistrz Pakości – pan Szymon Łepski, przewodnicząca Komisji Oświaty – pani Joanna Błaszak, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą panią Moniką Podlaszewską, przedstawiciele klasy drugiej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz rogi obfitości. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców i sponsorom za upominki. Pierwszakom gratulujemy i życzymy powodzenia oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.
Magdalena Leszczyńska, Beata Barczak
- 16.10.2021
Listy do powstańców warszawskich
Październik to czas, kiedy w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości, tradycyjnie już, młodzież pisze listy do żyjących Powstańców Warszawskich. Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w akcji BohaterON – włącz historię. Uczniowie słuchali lekcji o Powstaniu Warszawskim, na podstawie biogramów wybierali powstańca i pisali do niego list z podziękowaniami, życzeniami… Listy wysłane zostały do fundacji, a ona rozsyła je dalej. Przed dwoma laty nasza szkoła otrzymała list z odpowiedzią od Powstańca Warszawskiego, życzymy zdrowia…..
Julita Gotowska
- 12.10.2021
Wirtualna podróż na Jamajkę
Dnia 12 października 2021 r. klasy szóste oraz klasa 4a ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości były w Ośrodku Kultury na spotkaniu z podróżnikiem Piotrem Kilianem. Pan Piotr pochodzi z Istebnej, na stałe mieszka w Katowicach, jest blogerem (Prosty Wirtuoz, Pirat Dyplomata), działaczem społecznym, podróżnikiem i studentem Bezpieczeństwa Narodowego i Międzynarodowego na Uniwersytecie Śląskim. Opowiadał młodzieży o swojej podróży na Jamajkę, jej smakach, zapachach i panujących tam zwyczajach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pana Piotra i mieli mnóstwo pytań. Dziękujemy, że chociaż przez godzinę mogliśmy poczuć się jak mieszkańcy Jamajki.
Julita Gotowska
- 17.10.2021
Umiem pływać
W dniach 17.09 do 29.10. br. piętnaścioro uczniów klas III naszej szkoły brało udział w kolejnej już edycji programu „Umiem Pływać”. Lekcje pływania odbywały się we wtorki i piątki na Krytej Pływalni „Wodny Park” w Inowrocławiu pod okiem pana Leszka Adryana. Podczas każdej lekcji, a było ich 10 po 2 godziny, był czas na rozgrzewkę, chwilę zabawy i relaksu w wodzie, ale przede wszystkim był to czas intensywnej nauki pływania. Wszyscy, którzy systematycznie uczestniczyli w zajęciach, ukończyli kurs z zadowalającą umiejętnością pływania, co niektórzy nawet z doskonałą. Na dowód ukończenia kursu, w ostatnim dniu zajęć, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Bożena Antczak-Klamecka
- 30.10.2021
Październik międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych
Minął październik, który jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Jak co roku, z tej okazji w bibliotece czekały na uczniów atrakcje. Największą, zdaje się, były lizaki dla aktywnych czytelników. Poza tym zorganizowano trzy konkursy:
1) Plastyczny pn. „Moja ulubiona książka”. Zadaniem było wykonanie ilustracji do ulubionej książki z wkomponowanym swoim zdjęciem.
2) Frazeologiczny „Nie wierzę własnym oczom” – w formie zabawy można było podszkolić znajomość powiedzeń – wiedza przydatna w życiu i na egzaminie ósmoklasisty.
3) Dla najmłodszych „Czy znasz wiersze Juliana Tuwima?”
Aby zachęcić do sięgnięcia po książkę, można było, i ciągle jeszcze można, wylosować ją, zrywając listek z drzewa, które umieszczone jest w holu przy wejściu do szkoły.
Czas na książkę zawsze jest odpowiedni, zatem zapraszamy do biblioteki.
Bożena Antczak-Klamecka
Katarzyna Kozina
- 5.01.2022
103. rocznica Powstania Wielkopolskiego i Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich
Już po raz drugi uroczystości środowiskowe i szkolne z okazji 103. rocznicy Powstania i Święta Patrona Szkoły im Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbyły się w formie dostosowanej do panującej sytuacji epidemicznej. Na ile to było możliwe, podczas obchodów wystąpiło jednak wiele tradycyjnych elementów, do których przyzwyczajone było zarówno społeczeństwo miasta jak i społeczność szkolna.
5 stycznia w Święto Patrona Szkoły obchodzone w rocznicę wymarszu do powstania Kompanii Pakoskiej, ze względu na nauczanie zdalne, uroczystości szkolne odbywały się w sieci. Tradycyjny apel zastąpił ciekawy reportaż z przebiegu powstania i koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Państwa Marleny i Marka Puczkarskich i Panią. Magdalenę Majchrzak Tschurl. Wychowawcy, wykorzystując dostępne materiały przybliżyli uczniom historię, przebieg i postaci związane z powstaniem zarówno w Wielkopolsce, jak i na naszym terenie. Chętni uczniowie podczas indywidualnych spacerów zapalili znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu.
6 stycznia, tradycyjnie o. Kamil Paczkowski przewodniczył mszy św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców oraz członków ich rodzin. Po mszy św. uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi z naszej gminy udali się na cmentarz parafialny, gdzie pod świątecznie udekorowanym pomnikiem Powstańców Wielkopolskich gości przywitała Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 /1919 Pani Małgorzata Dzióbkowska. Głos zabrała również zastępca burmistrza Pani Róża Sielecka. Pamięć poległych i zmarłych powstańców uczczono minutą ciszy oraz oddano im hołd składając kwiaty i zapalając znicze.
Organizatorami uroczystości był burmistrz Pakości Pan Zygmunt Groń, Dyrektor SP im. Powstańców Wielkopolskich Pan Mirosław Gozdera oraz Towarzystwo Pamieci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z wymienionym wcześniej Panem burmistrzem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Tomaszem Osetem i radnymi, przedstawiciele organizacji kombatanckich- Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy AK i organizacji pozarządowych, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, dyrektorzy placówek oświatowych, druhowie z OSP społeczność szkoły oraz mieszkańcy Pakości.
Dziękujemy Paniom Danucie Kurczewskiej i Krystynie Kasprzak za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
- 8.01.2022
Trochę inny rajd powstańczym szlakiem
Od 16 lat częścią obchodów Święta Patrona Szkoły był rajd "Powstańczym Szlakiem" do Kościelca. W ubiegłym roku rajd się nie odbył, z powodu zamkniętych szkół. W tym roku zaproponowaliśmy uczniom trochę inny rajd - zabawę rodzinną w poszukiwaniu pomników i pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim w naszym mieście. W sobotę lub w niedzielę 8-9 stycznia dzieci z rodzicami mogły wybrać się na spacer po Pakości i rozwiązać zadania przesłane przez dziennik elektroniczny.
Odzew był bardzo duży, udział wzięło ponad 40 uczniów klas I-VIII z rodzinami. Uczestnicy rajdu musieli dotrzeć i zrobić zadania dotyczące informacji o Pomniku Powstańców na cmentarzu, przy kościele p.w. Św. Bonawentury i z tablic na Rynku. Dowiadywali się, co stało w miejscu dzisiejszego Ośrodka Kultury i Turystyki.
Okazało się, że rajd był nie tylko miłą formą spędzenia wolnego czasu przy pięknej, zimowej pogodzie. Sprowokował również uczniów do rozmów z dziadkami i rodzicami o miejscach, których już nie ma na mapie Pakości, a zostały w pamięci starszych mieszkańców naszego miasta. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal.
Julita Gotowska
- 9.05.2022
Program "Poznaj Polskę"
W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości dni 4 maja i 6 maja minęły pod znakiem wyjazdów. Wycieczki były dofinansowane z Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę”. Klasy trzecie wyjechały do Torunia i Grębocina. W Toruniu uczniowie odwiedzili Planetarium, gdzie wzięli udział w kosmicznym seansie, a w Grębocinie zwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Wzięli też udział w warsztatach papierniczo – drukarskich, gdzie uczyli się czerpać papier oraz pięknie, kaligraficznie pisać gęsim piórem.
W piątek 6 maja klasy czwarte również wyjechały do Torunia. Dzieci zwiedziły Muzeum Etnograficzne w Toruniu, gdzie cofnęły się w czasy swoich babć i dziadków oglądając z przewodnikiem chaty i eksponaty przeniesione z XIX wieku. Dowiedziały się, jak się ubierali, co jedli nasi przodkowie i jak spędzali czas. Dwie godziny później uczniowie przenieśli się w zupełnie inny świat, świat doświadczeń i nauki zwiedzając piętra w Młynie Wiedzy. Tutaj mogli pobawić się fizyką, malowali obrazy światłem komórki, czy układali mozaiki. Na koniec wycieczki dzieci zjadły pyszny obiad w Karczmie Kujawskiej.
Uczniowie klasy VII c byli w Nieborowie i Łowiczu, brali udział w warsztatach muzealnych „Myć się czy wietrzyć — czyli higiena na sucho”. Poznali historię higieny i wykonali mydła o oryginalnych kształtach. Zwiedzili pałac i poznali jego historię, odwiedzili też Muzeum Motoryzacji, gdzie widzieli perełki motoryzacji minionych dziesięcioleci. Posileni pysznym obiadem w restauracji Oberża Pod Złotym Prosiaczkiem, pojechali do Łowicza — jednego z najstarszych miast w Polsce. Zwiedzając Muzeum poznali historię i kulturę miasta i regionu, widzieli przepiękne stroje, charakterystyczne wycinanki i ozdoby domów.
Do Pakości wrócili pełni pozytywnych wrażeń, z nowymi doświadczeniami i wiadomościami.
Julita Gotowska
Elżbieta Sikora